21 January, 2022
۱۰ نقل قول از دکتر احمد حلت که باید بخوانید

۱۰ نقل قول از دکتر احمد حلت که باید بخوانید

۱۰ نقل قول از دکتر احمد حلت که باید بخوانید
۲۴اردیبهشت
“در یکی از روزهای سرد زمستانی در هفدهم بهمن سال ۱۳۴۱ در خانه‏ای قدیمی در میدان ثریا (‌نامجوی فعلی) در تهران پای به عرصه وجود نهادم. اسمم را احمد گذاشتند. ما هشت فرزندیم که من هفتمین فرزند خانواده بودم. پدرم شغل آزاد داشت و برای معاش خانواده سخت تلاش می‏کرد، ولی با این‌حال توجه به علم و آموزش فرزندان، همواره برای پدر و مادرم در مرتبه اول اهمیت قرار داشت. ما اگر خوب درس نمی‏خواندیم از برخی امکانات تفریحی محروم می‏شدیم…”
متنی که خواندید، گزیده‌ای از زندگی نامه دکتر احمد حلت از زبان خود ایشان بود. دکتر احمد حلت را معمولا به خاطر سخنرانی‌های انگیزشی و پر شورش می‌شناسند. او جزو اولین اشخاصی است که به فرهنگ سازی نگرش مثبت در ایران اقدام نمود. دکتر حلت، روانشناس و مدیر مسئول مجله موفقیت است.
در ادامه با ما همراه باشید تا ۱۰ نقل قول انگیزشی و ارزشمند از ایشان را باهم مرور کنیم.
۱۰ نقل قول از دکتر احمد حلت
۱. اشتباهات همسرتان را ببخشید و عذرخواهی او را بپذیرید؛ عشق غرور و تکبر ندارد.
۲. ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: درست یا غلط، این کشور من است. معنای این گفته این است که در مواقع خوشی و ناخوشی با ملت خود باقی بمانیم. از همه مهم‌تر این معنا را نیز می‌رساند که در هر حال باید حافظ منافع مردم خود باشیم و آن‌ها را تنها نگذاریم.
۳. شما هر روز می توانید بی تفاوت باشید و سرنوشتتان را به دست باد بسپارید یا زندگی خود را نیرومندانه در جهت رویاهایتان پیش ببرید. این یک نمایش موقتی نیست، بلکه زندگی شماست.
۴. از رفتارهایی که می‌توان در یک زوج خوشبخت مشاهده کرد احترام، عزت و کرامتی هست که آن‌ها به یکدیگر ارزانی می‌دارند.
۵. برای حذف آدم های سمی از زندگیتان هیچ گاه احساس گناه و خجالت و پشیمانی نکنید. فرقی نمیکند، از بستگانتان باشد یا عشقتان یا یک آشنای تازه. مجبور نیستید برای کسی که باعث رنج و احساس حقارت در شما میشود جایی باز کنید.
۶. سعی کنیم حرف و عمل ما یکی باشد تا دیگران ما را محترم بشمارند. هنگامی که برای انجام کاری تعهد میدهیم، باید تلاش کنیم که آن‌را به مرحله عمل برسانیم. انسان‌ها باید در روابط خود و گفته‌هایشان صادق و صریح باشند و از هر نوع ابهامی اجتناب ورزند.
۷. در زندگی روزمره ما هیجاناتی مثل خوشحالی، دوست داشتن و شادکامی در مقابل ترس، تنفر، خشم، بیزاری، متاسفانه سهم کمتری دارد و انسان کارآمد باید موازنه‌ای بین دو طیف احساسات ایجاد کند. همانطور که می‌دانید هیجانات منفی باعث محدود شدن تفکر و عمل شده و در مقابل انرژی مثبت باعث گسترش تفکر و احساس خوشایند می‌شود.
۸. یکی از ویژگی‌های شاخص در افرادی که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند این است که در اولین برخورد خودشان را به دیگران معرفی می‌کنند. «سلام، من….هستم و برای ملاقات با… آمده‌ام.» هنگامی که اولین بار با کسی ملاقات می‌کنید، در چشم‌هایش نگاه کنید، نامتان را به وضوح بگویید و محکم با او دست بدهید، طریقه به زبان آوردن نامتان هنگام معرفی خود به دیگران معیاری است برای سنجش اینکه چقدر خود را دوست دارید و به خود احترام می‌گذارید.
۹. برای رفتن به سمت بالا نیاز به نردبان و تکیه‌گاه داری. نوابغی هستند که حاضرند در ازای مبلغ معقولی نردبان و تکیه‌گاه تو باشند. مزد آن‌ها را بده و صعودت به سمت بالا را شروع کن.
۱۰. اگر می‌خواهید کاری انجام دهید و ایمان دارید که فکرتان درست است پس معطل نکنید و هرچه زودتر اقدام کنید. هرگز به این مسئله نیندیشید که اگر شکست بخورم دیگران چه خواهند گفت، چون بعضی از انسان‌ها نمی‌دانند که هر شکستی بذری در دل خود دارد که از رویش آن موفقیت حاصل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *